معنی اصطلاح اینورتر در کولرهای گازی چیست؟

اینورتر:

در وقع سیستم اینورتر به بوردی اطلاق میشود که در کولر تعبیه میشود. فناوری اینورتر با آماده به کار بودن همیشگی کولر مانع از خاموشی کامل کولر میشود. در واقع در کولرهای غیر اینورتر با رسیدن دما به مقدار تنظیم شده کولر کاملا خاموش میشود و سپس با افزایش مجدد دما دوباره روشن میشود و این فرایند خاموش و روشن شدن به طور مداوم تکرار میشود.

در واقع یکی از عوامل افزایش مصرف برق استارت اولیه‌ی کولر است و روشن شدن آن می باشد درست  مانند ماشینی که بخواهید از حالت ساکن هل دهید و تا حرکت مقدار بیشتری انرژی نسبت به حالتی که حرکت کرده است لازم دارد. پس نتیجه‌ی روشن شدن های مکرر مصرف برق بیشتر است.

اما تکنولوژی اینورتر به کار رفته در کولرها با رسیدن دما به حد تنظیم شده مانع از خاموشی کولر می‌شود و تنها با کاهش دور موتور آن را روی حالت ذخیره‌ی انرژی قرار داده و علاوه بر جلوگیری از خاموشی، دما را نیز روی همان مقدار نگه می‌دارد.

یکی دیگر از تفاوت‌های این کولرها، استفاده از گاز R410 به جای R22 می‌باشد. این گاز در مقایسه با R22 هم برای محیط زیست ضرر کمتری دارد و هم دمای این گاز در مقایسه با گاز R22 پایین‌تر است که همین امر قدرت خنک کنندگی آن را افزایش داده و در زمان کوتاه‌تری دما را برای شما کاهش می‌دهد و با افزایش بازده باعث صرفه جویی در انرژی می‌شود.

تفاوت بین کولر گازی‌ها با گاز R22 و R410a چیست؟

تفاوت بین کولر R22 و R410A:

هنگامی که واحد تهویه انتخاب می‌کنید، یکی از جنبه‌های مهم، نوعی از کولر مورد استفاده است. دو اصلی R22 و R410A خواهند بود که به ترتیب نیز به نام فریون و پورون شناخته می‌شوند. دو نوع کولر در یک سیستم قابل تعویض نیست، بنابراین شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که قبل از خرید، سیستم خود را انتخاب کنید. برخی از تفاوت‌های بسیار مهم بین دو کولر وجود دارد.

خواص R22:

R22 اغلب به عنوان فریون نامیده می‌شود، که در واقع یکی از مارک‌های برتر است. R22 برای سیستم‌های جدید استفاده نمی‌شود، زیرا در سال 2010 به علت داشتن آب کلروفلوئورو کربن (HCFC) آن را قطع کردند. نشان داده شده است که به تخریب ازن کمک می کند. بنابراین، به احتمال زیاد اگر شما یک سیستم جدید دارید، از R22 یا فریون استفاده نخواهید کرد؛ با این حال، با سیستم‌های قدیمی، شما باید آنچه ا که استفاده می‌کنید بررسی کنید. یکی از چیزهایی که باید در مورد R22 بدانید این است که علاوه بر آسیب به محیط زیست، به دلیل قطع شدن آن، منابع محدود اسن.

خواص R410A:

R410A اغلب پورون نامیده می‌شود، نام تجاری اصلی مربوط به این نوع کولر است. این هیدروفلوئورو کربن (HFC) است که به لایه اوزون آسیب نمی‌رساند. بنابراین، برای سیستم‌های تهویه جدید مسکونی مورد تایید قرار گرفته است و تا سال 2015 استاندارد ایالات متحده را به خود اختصاص می‌دهد. اکثر واحدهای نهویه هوا به طور خودکار از R410A استفاده می‌کنند، اگر چه هنوز هم باید قبل از خرید نهایی بررسی کنید. اگر یک واحد نسبتا جدید دارید که از سال 2010 بزرگتر است، باید بررسی کنید که آیا از R22 یا R410A استفاده می کند.

تفاوت عملکرد:

R410A نه تنها برای لایه اوزون بهتر است، همچنین عملیات کلی بهتر انجام می‌شود. این گرما را بهتر از R22 جذب می‌کند و هوا را خنک‌تر می‌کند تا گرمای بیش از حد نباشد. علاوه بر این، می تواند با فشار بالاتر کار کند، بنابراین کمپرسورهای موجود در واحدهای ساخته شده برای مقابله با فشار بیشتر راحت نیست. سیستم‌هایی که از R410A استفاده می‌کنند نیز از روغن مصنوعی برای روانکاری استفاده می‌کنند، نه روغن‌های معدنی مانند سیستم‌های R22، روغن مصنوعی محلول‌تر است و کل سیستم را کارآمد‌تر می‌کند. بنابراین، R410A بهتر از R22 کار می‌کند و سیستم‌های کارآمدتری دارد.

شارژ خشک:

با استفاده از قانون R22 در واحدهای جدید، برخی از شرکت‌ها راهی برای ادامه استفاده از R22 سیستم‌های جدید با تولید واحدهای شارژ خشک پیدا کرده‌اند. این واحدها بدون کولر در کارخانه نصب شده‌اند. تکنسین باید به خانه شما برود تا واحد شما را بپردازد. اگر چه تاکنون قانونی است، گاهی اوقات بهترین انتخاب برای خانه شما نیست. برای یک محصول R22 کاهش می‌یابد، که قیمت را در آینده افزایش می‌دهد و یافتن کولر را مشکل‌تر می‌کند. علاوه بر این، R410A برای محیط زیست بهتر است. هنگام خرید یک سیستم جدید، مطمئن شوید که R410A به جای یک سیستم شارژ خشک استفاده کنید.

انواع کمپرسور در کولر گازی و سیستم‌های خنک کننده:

عبارت‌اند از: متقابل، روتاری، چرخشی، سانتریفیوژ و اسکرول. همه این‌ها به صورت مختصر توضیح داده شده اند:

کمپرسور سیستم خنک کننده چیست؟

کمپرسورها یکی از مهمترین بخش‌های چرخه سیستم خنک کننده هستند. کمپرسور کولر را که به کندانسور جریان می‌یابد، جایی که آن را خنک می‌کند، فشرده می‌سازد. سپس به شیر گسترش و اپراتور حرکت می‌کند و در نهایت دوباره توسط کمپرسور مکیده می‌شود. برای عملکرد صحیح چرخه سیستم خنک کننده، باید کولر را به فشار مطابق با دمای اشباع بالاتر از دمای هوا و یا آب به طور طبیعی در دسترس فشرده شود. این عملکرد حیاتی است که توسط کمپرسور انجام می‌شود. فشرده سازی سیستم خنک کننده به فشار مناسب تضعیف و تراوش مناسب خود را در طول دوره ادامه می‌دهد. ظرفیت سیستم خنک کننده یا کولر گازی به طور کامل بستگی به ظرفیت کمپرسور دارد.

انواع کمپرسور در کولر گازی و سیستم های خنک کننده : 
 
1) کمپرسور متقابل :
 کمپرسورهای متقابل یکی از انواع رایج ترین کمپرسورهای خنک کننده هستند . آنها دارای تنظیم پیستون و سیلندر مانند موتور خودرو هستند حرکت مجدد پیستون به علت قدرت خارجی، کولر درون سیلندر را فشرده می کند . سه نوع کمپرسور متقابل وجود دارد: نوعی مهر و موم شده، نیمه هرمتیک سیلد و اُپن تایپ . بازکردن کمپرسورهای مجاور میتواند از نوع تک سیلندر یا نوع چند سیلندر باشد .
2) کمپرسور چرخشی : 
کمپرسورهای چرخشی شامل جفت پیچ های پیچیده ای هستند که بین آنها کولر می شود . آنها می توانند برای مقدار کمی گاز تولید کنند . آنها مصرف کمتری نسبت به کمپرسورهای مجاور دارند و به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. می توان از کولر هایی مانند آر12، آر22 و دیگر استفاده کرد .
 
3) کمپرسور روتاری : 
کمپرسورهای روتاری دارای دو عنصر چرخشی مانند چرخ دنده ها هستند که داخل کولر می باشد . این کمپرسورها می توانند کولر را برای فشارهای کم یا متوسط تنظیم کرد . از آنجایی که آنها می توانند حجم کم گاز را اداره کنند و فشار کمتری تولید کنند ، در برنامه کاربردی کمتری استفاده می شوند .
 
4) کمپرسور سانتریفیوژ: 
کمپرسورهای سانتریفیوژ شامل پروانه یا دمنده هستند که می توانند مقادیر زیادی از گاز را در فشار نسبتا کم اداره کنند . مناسب برای کار با کولر ها مانند آر-11، آر-113 و غیره
 
 
 
5) کمپرسور اسکرول : 
کمپرسور اسکرول شامل دو پیمانه بین مهره ای است که یکی از آنها ثابت و مدارهای دیگر به طور غیر منتظره بدون چرخش در می آیند . در طول حرکت آن، فاصله بین کیت هایی که در کولر فشرده ، ایجاد می شود . اسکرول ها می توانند شکل های مختلفی مانند پیچش، مارپیچ Archimedean یا منحنی هیبرید داشته باشند . در ترتیبی دیگر، هر دو پیمایش ممکن است به طور غیر منتظره چرخانده شوند تا فشرده سازی تولید شود

QLED  چیست ؟ تکنولوژی جدید تلویزیون سامسونگ توضیح دهید :  

سامسونگ با استفاده از CES 2017  برای معرفی نوع جدیدی از تکنولوژی تلویزیون که می تواند یک جهش بزرگ در کیفیت تصویر باشد، استفاده کرد . اسم آن  QLED  بود که ممکن است فکر کنید که شبیه  OLED  است .این تصادفی نیست، همانطور که هر دو نوع تلویزیون در حال رقابت هستند تا بهترین جایگاه را به عنوان بهترین تکنولوژی در این بازار بدست آورند .

QLED  جایگزین SUHD  در خط مقدم تلویزیون سامسونگ در سال 2017 شد ، یک خانواده از دستگاه های جدید که قول دادند توانایی بیشتری از هر مدل قبلی تلویزیون خود ارائه دهند . 

اما دقیقا QLED چیست ؟ چگونه کار می کند ؟ و تفاوت آن باOLED در چیست ؟  به  ما اجازه دهید برای شما توضیح دهیم .  

QLED چیست ؟

سامسونگ تلویزیون های جدید خود را QLED  نامیده است چرا که از تکنولوژی نقطه کوانتومی در پنل LED استفاده می کند . نقطه ی کوانتومی +QLED =LED  . این در واقع تکنولوژی جدیدی نیست ، ابن سومین نسل از نقطه ی کوانتومی در تلویزیون های سامسونگ است . پس شما آن را در SUHD مدل های 2015 و 2016 میابید ، با اینکه مدل های جدید QLED 2017 تفاوت های زیادی وجود دارد .

سامسونگ به عنوان یک رقیب با OLED  (دیود تابش نور طبیعی ) رقابت می کند و سامسونگ این پیام را تایید می کند که QLED  یک فناوری برتر و دارای مزایای زیادی نسبت به  OLED است . این بخشی از نبرد در حال وقوع بین تلویزیون QLED و تلویزیون OLED است . 

تغییر نام از SUHD  به QLED  نیز یک حرکت برای نام تجاری و بازاریابی است : نه تنها QLED  به عنوان یک عبارت مانند OLED ظاهر می شود ، اما بهتر از SUHD است . که واقعا چیزی نیست . همچنین اجازه می دهد تا سامسونگ مدل های Q ی گل سرسبد  خود را از مدل های لایه دوم آن ارائه دهد . 

QLED  چگونه کار می کند ؟ 

تکنولوژی تلویزیون نقطه کوانتومی با قرار دادن یک لایه یا فیلم از نقاط کوانتومی در مقابل یک پنل نور پس زمینه منظم LED  کار می کند . لایه از ذرات کوچک ساخته شده است که هر کدام از آنها رنگ خاص خود را با توجه به اندازه آن (هر جایی بین 2 تا 10 نانومتر) منتشر می کند . اساساً  اندازه ذره، طول موج نوری که آن را منتشر می کند ، تعیین می کند ، از این رو رنگ های مختلف پدیدار می شوند . سامسونگ می گوید که نقاط کوانتومی بیش از یک میلیارد رنگ را فعال می کند . 

در نسل سوم تلویزیون های نقطه کوانتومی که به آن QLED  گفته شد ، ذرات تغییر کردند ذرات تغییر کرده اند، زیرا آنها اکنون یک هسته آلیاژ و پوسته فلزی جدید دارند . این پیشرفت باعث شده است دقت رنگ بیشتری داشته باشد، اما این دقت رنگ را در روشنایی های پیکسلی بالاتر نیز فراهم می کند . 

این چیزی است که برای QLED  اهمیت دارد . توانایی تولید این رنگ ها در روشنایی های بالاتر باعث می شود که حجم رنگ بیشتری نسبت به گذشته داشته باشد و این در اینجا QLEDادعا می کند که از توانایی های OLED  برتر است . این می تواند روشنایی رنگ ها را در مناطق پررنگ که OLED  نمی تواند حفظ کند، حفظ کند و همچنین این مناطق با وضوح بالاتر نیز از OLED  در حال حاضر می تواندنشان دهد . 

نتیجه این است که QLED  به شما رنگ قابل توجه بیشتری نشان می دهد ، این برای تحویل پر جنب و جوش محتوای HDR مناسب تر است و ادعا می کند که بتواند به شما تجربیات تصویری را که کارگردان در نظر می گیرد، به شما ارائه دهد . 

تفاوت QLED با OLED در چیست ؟

روشنایی واقعا چیزی است که دو تکنولوژی را جدا می کند . تلویزیون های کوانتومی نقطه ای هنوز هم بر روی یک سیستم نور پس زمینه LED  کار می کنند ، اما OLED ها که هر کدام نور خود را تولید می کنند، یا روشن یا خاموش هستند . مزیتی که OLED  ارائه می دهد این است که شما می توانید پیکسل هایی را که مورد نیاز نیست خاموش کنید و به مناطق مطلق سیاه و سفید بدون رنگریزی ناشی از نیاز به نور در بعضی قسمت های ناحیه کم نور (در نظر گرفته شده) بیفزایید . 

مدل های QLED سامسونگ از یک سیستم LED لبه ای روشن استفاده می کنند (بعضی از آنها از طرف کناره، بعضی ها از پایین روشن می شوند) و این به مناطق کم نور تقسیم می شود . مدل گل سرسبد، Q9، دارای 32 بلوک تاریک است، در حالی که دیگر مدل Q دارای 12 و این برای کنترل نور استفاده می شود . برای ارائه سطوح مختلف نور در مناطق مختلف کم نور روی صفحه نمایش بهتر است . 

در سال های گذشته شما ممکن است دربارهای فیلتر “Motheye” در تلویزیون های سامسونگ شنیده باشید . این در حال حاضر توسط یک فیلم انعکاسی بسیار کم جایگزین شده است و این نه تنها بهتر از انعکاس پانل مدیریت می شود، بلکه کمک می کند تا سیاه پوستان تیره تر را حفظ و همچنین رنگ ها را در زوایای دید سخت تر حفظ کند . از آنجا که KS8000 (به عنوان مثال) هنگام مشاهده از زاویه های شدید به آرامی اشباع می شود ، Q9 بسیار بهتر عمل می کند . 

این تغییرات QLED  نیز به مزایای OLED کمک می کند : کنترل دقیق روشنایی و این فیلم جدید برای کمک به ایجاد سیاه پوستان عمیق و همچنین حفظ اشباع رنگ طراحی شده است . در حالی که صفحه نمایش OLED  می تواند به طوری موثر سیاه پوستان تولید کند، تلویزیون های نقطه کوانتومی می تواند بسیار روشن تر، و هنگامی که شما دامنه دینامیکی بالا (HDR) را به ترکیب پرتاب می کنید ، روشنایی بیشتر است .

تفاوت اصلی دیگر بین قیمت است . صفحه نمایش OLED  در مقایسه با همتایان LED آنها گرانتر است . به همین دلیل  تولید صفحه نمایش OLED  هنوز هم نسبتا مشکل است ، اما نرخ بهره وری بسیار بهتر از زمانی است که فن آوری اولین بار ظاهر شد .

سامسونگ جزوه ی جزئیات قیمت QLED  جدید خود را منتشر نکرده است ، اما احتمال دارد که آنها را پایین بیاورد چرا که برای تولید بسیار مقرون به صرفه هستند .   

تفاوت QLED  و تلویزیون های SUHD در چیست؟

صفحه نمایش QLED  جدید سامسونگ می تواند به حداکثر روشنایی بین 1500 و 2000 نیت برسد(QLED با 65 اینچ می تواند به طور قطعی 2000 نیت را به دست آورد)، صفحه نمایش OLED  بسیار روشن است . 

سامسونگ سری KS، سری SUHD را در سال 2016 تحت تاثیر قرار داد، اما QLED  اعتماد به نفس را به سمت بالا افزایش داد . آنها کیفیت تصویر بهتر، رنگ ها به غنی تر می رسند و همانطور که ذکر شد، بازتاب ها و زوایای دید نیز بهتر است . این، همراه با افزایش روشنایی، یک بسته قابل توجه را ایجاد می کند . 

سامسونگ همچنان تلویزیون های SUHD  را در انتخاب خود در سال 2017 در اختیار دارد، که در زیر مدل های گل سرسبد QLED  قرار دارد . ما هنوز به دنبال مدل های دقیق و اندازه و کشف قیمت نیستیم . پیام از سامسونگ هر چند روشن است : QLED  فن آوریست که نه تنها رقبا، بلکه بیش از قابلیت های OLED  است، بنابراین ما معتقدیم قیمت ها ممکن است نسبتا نزدیک باشند .